BilgisayarTeknolojiYazılım

Yazılım (Software)

Yazılım, bilgisayarlarda, akıllı elektronik cihazlarda cihazların hangi amaca hizmet ediyorsa baştan sona yapacağı işlem ve verilerin belirli bir algoritmaya göre çalışmasını sağlayan, bilgisayar dilleri kullanılarak hazırlanan, gerektiğinde yalın  gerektiğinde grup veya modül olarak çalışabilen bilgisayar komutları topluluğundan oluşan  yönergelerdir. Cihazları oluşturan donanımların ne yapacağını söyleyen yönlendiren ve çalışmasını sağlayan yazılımdır. Donanımlar yazılımsız bir işe yaramaz, yazılımda donanımsız bir işe yaramaz. Ancak donanım ve yazılım birlikte paralel çalışarak bir işi veya veriyi anlamlandırıp sonuçlandırabilirler.

Yazılım, veri ve şartlara göre oluşan parametrelere göre donanıma yön verir cihazların parametrelerine göre kararlar vererek  çalışmasına olanak sağlar.

Yazılımlar Assembly, Java, C, Pascal, Visual Basic v.b. programlama dilleri kullanılarak hazırlanırlar.

Yazılım (Software)
Yazılım

Yazılımı;

  1. Sistem Yazılımları
  2. Uygulama Yazılımları

olarak iki başlıkta toplayabiliriz.

1-Sistem Yazılımları: Sistem yazılımları bilgisayar kullanımı için gerekli ana fonksiyonları sağlar ve bilgisayar donanımına ve sistemin yürütülmesine yardımcı olur. Çeşitli bağımsız donanım bileşenlerinin uyum içinde çalışmalarından sorumludur.  Bilgisayar  veya akıllı cihazların donanımının işletilmesi ve uygulama yazılımının çalıştırılması için bir zemin sağlamak için tasarlanmış  yazılımlardır. Bir bilgisayar enerjilendirilip çalıştırıldığında kısaca açılışta kendi kendini test edip benim hızım ne, hafızam ne, ne kadarlık bir diskim var, başka hangi çevrebirimlerine sahibim v.b. bir çok sorunun cevabına da yine bios dediğimiz çip üzerine yüklenmiş ufak yazılımlar sayesinde ulaşır. Adeta yazılım, donanıma bir kılavuz gibi yön vermektedir.

Sistem yazılımlarına, İşletim Sistemlerini, Bios v.b. çip yazılımlarını ve çevre birimlerin ve aygıtların sürücü yazılımlarını örnek olarak sayabiliriz.

2-Uygulama Yazılımları: Uygulama yazılımları, sistem yazılımları üzerine kurulmuş, belli bir amaca veya problem çözümüne göre hazırlanmış, bilgisayara veya akıllı cihazlara donanımın veya kullanıcıların hazırladığı veya girdiği verileri ve bu verilere bağlı parametreleri yine donanımla birlikte çalışarak işleyen, çözümleyen ve sonuçlandıran, ortaya çıkan sonuçları analiz edip bu sonuçları kayıt altına almaya yönelik hazırlanan yazılımlara denir. Uygulama yazılımlarının çeşit ve amaçları o kadar fazladır ki insan hayatındaki her anında her yerde her amaçta kullanıp işlerini kayıt altına alıp hızlandıracak veya karşılaşacağı her işe veya probleme çözüm üretebilecek bir uygulama hazırlanıp kullanıma sunulabilir.

Uygulama yazılımlarına, finansal, tasarım ve modelleme, endüstriyel yazılımları, evrak yönetim ve ofis yazılımları gibi birçok yazılım örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir