Din

Namaz-1

NAMAZ ÇEŞİTLERİ

Farz Namazlar

Farz olan namazlar Farzı Ayn ve Farzı Kifaye olmak üzere ikiye ayrılır.  Farz-ı ayın olanlar, yükümlülük çağına gelmiş her müslümanın yerine getirmekle mükellef olduğu namazlardır. Her gün kılınan beş vakit namaz ve Cuma günleri kılınan Cuma Namazı Farz-ı Ayn grubunda yer alır.

 

Günlük kılınan beş vakit namazlar

Sabah: 2 rekat Farz

Öğle:  4 rekat Farz

İkindi: 4 rekat Farz

Akşam: 3 rekat Farz

Yatsı: 4 rekat Farz

olmak üzere 17 rekattan oluşmaktadır.

 

Cuma günü öğle namazının vaktinde cemaatle kılınan cuma namazının farzı 2 rekattır.

 

Farz-ı Kifaye olan namaz ise ölen bir müslüman için cemaatle kılınan cenaze namazıdır. Bir grup müslümanın bu görevi yerine getirmesiyle diğer müslümanların üzerinden bu sorumluluk kalkar. Rükûlu ve secdeli bir namaz olmadığından bu namazda rekât söz konusu değildir.

 

Vacip Namazlar

Vacip oluşu kulun fiiline bağlı olan (li-gayrihî vacip) ve vacip oluşu kulun fiiline bağlı olmayan (li-aynihî vacip) şeklinde iki kısımdır. Hanefî mezhebine göre vacip kabul edilen vitir namazı ile ramazan ve kurban bayramı namazları birinci grupta yer alır.

İkinci grupta ise bozulan nafile namazın kazası, sehiv secdesi ve bir vesileyle kişinin dinen yüklenmiş bir görev olmamakla birlikte kendi iradesiyle kılmayı adadığı nezir namazı bulunur. Vitir namazı ile bayram namazları Hanefî mezhebinin dışındaki fakihlere göre sünnet namazlar arasında yer almaktadır. Tilâvet secdesi de Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde bir namaz çeşidi olarak kabul edilir.

 

Nafile Namazlar

Farz veya vacip olan namazların dışındaki namazlara nafile namazlar denir ve farz namazların öncesinde veya sonrasında kılınan sünnet namazlar nafile namaz kapsamında yer alır.

 

NAMAZIN ŞARTLARI

 

Hadesten Tahâret

Namaz kılacak kimsenin hadesten temizlenmesi, yani, abdestsiz ise abdest alması, cünüp ise gusletmesi demektir.

 

Necâsetten Tahâret

Kişinin namaz kılacağı yerde veya bedeninde veyahut elbisesinde namaza mani necis (pis) sayılan bir madde varsa, o pisliğin temizlenmesi demektir.

 

Setr-i Avret

Namazda örtülmesi gereken yer demektir. Erkeklerde göbekleri altından dizleri altına kadar olan yer; Kadınların ise el, yüz ve ayaklardan başka bütün bedenleri avrettir.

 

İstikbâl-i Kıble

Namaz ibadetini yerine getirmek için kıbleye yönelmektir. Kıble, Mekke’de bulunan Kabe (Beytu’l Haram) dir.

 

Vakit

Günde 5 vakit namazın (sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazları) her birinin kendi vaktinde kılınmasıdır.

 

Niyet

Hem dil hem de kalp ile yapılacak ibadete Allah rızası için niyet etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir